Piparkūkas pārņem Caffeine
CAFFEINE_ziemassvetki_studija-05175 copy

Īsti kafijas mīļotāji gaida ziemas sezonu, jo tas nozīmē tikai vienu – Gingerbread Cappuccino atgriežas kafejnīcās. Šī kafija neatstāj vienaldzīgu nevienu visā pasaulē, bet kas tad patiesībā ir piparkūka un kāda ir bijusi tās vēsture?

Patiesībā piparkūkām, ir bijis piešķirts nepareizs cepuma nosaukums, jo tā nekad nav bijusi kūka, bet nosaukumā tā ir minēta. Vārds cēlies no senfranču gigembras, kas apzīmē ingvera pārtiku. Mūki gatavoja piparkūkas, lai pabarotu izsalkušos un sniegtu reliģiskas mācības, kā arī dekorētu.

Izsmalcinātākās un greznākās piparkūkas kļuva izplatītas karaļa galmos. Valstu vadītāji tās izmantoja pašreklāmai, izplatot cepumus, kā apzīmogotas dāvanas ar viņu pašu attēliem. Maiznieki, kokgriezēji un gleznotāji Nirnbergā radīja greznas piparkūku figūras un celtnes. Vēlāk kāds mākslinieks tos bagātajiem saimniekiem izgreznoja ar glazūru un īsta zelta pārslām. Kamēr ģildes dalībnieki piparkūkas varēja gatavot visu gadu, citiem, pat mājas maizniekiem, šī privilēģija bija tikai Ziemassvētkos un Lieldienās.

Iedzīvotāji izbaudīja greznās piparkūku formas, pērkot tās gadatirgos un dāvinot kā mīlestības zīmi. Daudzi uzskatīja, ka piparkūkas noteiktās formās ir apburtas. Tie, kas meklēja biedrus vai cerēja atvairīt ļauno,  ēda sirds formas piparkūkas. Piparkūkas zaķīšu formā palielināja auglību. Jaunas, neprecētas sievietes ēda vīrieša formas piparkūkas, ko sauca par “vīriem”, cerot piesaistīt mīlestību.

Jebkurā gadījumā, piparkūkas bija un ir prieka, mīlestības un garšu avots, tāpēc Ziemassvētku laiks nav iedomājams bez tām. Šogad mēs esam spēruši soli  tālāk piparkūku pasaulē un sagatavojuši  piparkūku siera kūku, jo piparkūkas, tāpat kā mīlestības, nekad nevar būt par daudz!

 

Tiekamies Tavā mīļākajā Caffeine kafejnīcā un mēs tev palīdzēsim iegrimt piparkūku valstībā!