Vai augsts kofeīna līmenis tasītē vienmēr nozīmē stipru kafiju?
0B0A3976 (1)_800x600

Kafijas dzeršana ir gan rituāls, gan garšas baudījums un  iespēja gūt enerģijas devu, ko nodrošina kofeīns –  metilksantīnu grupas alkaloīds, kas dabā sastopams kafijas pupiņās un tējas lapās. Par optimālo kofeīna daudzumu kafijā, pēc uztura zinātnieku domām, tiek uzskatīti 70–150 miligrami uz 150–200 mililitru krūzi. Taču vai vienmēr vairāk kofeīna nozīmē stiprāku, izteiksmīgāku kafiju?

Kafejnīcu tīkla Caffeine Tirdzniecības tīkla vadītāja Ance Keisa norāda – par visstiprāko kafiju nereti tiek uzskatīts espreso, taču patiesībā kafija, ko no rīta pagatavojam savā virtuvē, var izrādīties daudz stiprāka. “Kafijas garšas intensitāte ne vienmēr norāda uz kofeīna saturu tasītē – espreso ir visspēcīgākā garša, taču kofeīna daudzums tajā ir visniecīgākais, un to daudzkārt pārspēj parasta, mājās gatavota aplejamā kafija. Tas skaidrojams ar kafijas pagatavošanas procesu: kofeīns dzērienā izdalās tik ilgi, kamēr kafijas biezumi atrodas saskarē ar ūdeni. Tātad jo ilgāk, jo koncentrētāks būs kofeīna daudzums. Espreso automāts izdzen ūdeni caur kafijas biezumiem ļoti ātri, 20–30 sekundēs. Bet mājās nereti kafiju aplejam uz 4–5 minūtēm, reizēm pat vairāk,” skaidro Ance Keisa.

Arī kafejnīcās pieejamas dažādas kafijas pagatavošanas iekārtas ar dažāda biezuma filtriem un ekstrakcijas laiku. Taču tas nav vienīgais iemesls, kāpēc pat vienas kafejnīcas piedāvājumā var būt atšķirīga stipruma kafija. Kafijas stiprums lielā mērā atkarīgs no kafijas pupiņu šķirnes, kas tiek izmantotas kafijas pagatavošanai. Caffeine ir vienīgais no lielākajiem kafejnīcu tīkliem, kas piedāvā no savā grauzdētavā grauzdētām 100% Arabica šķirnes pupiņām gatavotu kafiju.

Arabica ir īpaša ar to, ka tai piemīt izsmalcinātas garšas nianses un bagātīgs aromāts – ne velti to dēvē par gardēžu kafiju. Toties Arabica pupiņās ir trīsreiz mazāk kofeīna nekā krietni rūgtākajās un vienkāršākajās Robusta šķirnes pupiņās, ko lielākoties kafijas tirdzniecības vietās pievieno kafijas dzērieniem. Iemesls ir vienkāršs – Arabica pupiņas ir arī krietni dārgākas, tāpēc vairums kafijas dzērienu tirgotāju cenšas atrast ekonomiski izdevīgāku variantu, nereti tam ziedojot kafijas kvalitāti un garšas īpašības,” stāsta Caffeine Tirdzniecības tīkla vadītāja.

Tāpat svarīgi, cik daudz kafijas biezumu tiek izmantots vienas kafijas porcijas pagatavošanai. Dozējot 30 gramu kafijas, ekstrahēsies vairāk kofeīna, nekā tikpat ilgā laikā iespējams iegūt no 20 gramiem kafijas biezumu. Baristu iecienītais kafijas “zelta griezums” jeb “zelta krūzītes” standarts ir 60 gramu kafijas biezumu uz litru ūdens. Izmantojot šādas proporcijas, bet atšķirīgas pagatavošanas iekārtas vai kafijas pupiņas, arī kofeīna rādītājs var atšķirties. Gatavojot iekārtās ar biezāku filtru, tasītē būs mazāk kofeīna, jo filtrs aiztur kafijas biezumu saskari ar ūdeni.

Vienlaikus vairāk kofeīna ne vienmēr nozīmē labāku dzērienu, skaidro Ance Keisa: “Kofeīna piesātinātais spēka malks gan dod lielu enerģijas pieplūdumu, taču uz īsu brīdi – kofeīns stimulē organismu, bet nedod reālu enerģiju, tāpēc jau pēc neilga laika jūtamies miegaini un trūkst enerģijas, kaut arī esam dzēruši ļoti stipru kafiju. “Uzrāviens” pēc lielas kofeīna devas ir jūtams, bet arī “atkritiens” ir ļoti straujš. Tāpēc ne vienmēr stipra kafija kofeīna devas ziņā ir tā labākā. Toties, ja runājam par izteiksmīgu garšu, tad gan kafijas spēkam ir liela nozīme, tāpēc vislabākā ir tā kafija, kas lutina kafijas baudītāja garšas kārpiņas un citas maņas, ļaujot šo procesu izbaudīt pilnībā.

Jūs varat pievienot maksājuma karti atverot “Iestatījumi” -> “Manas maksājuma kartes. Ja Jūs nevarat atrast šo sadaļu, pārliecinieties, ka esat veicis Mobilās aplikācijas atjauninājumu. Pārliecinieties, ka Jūsu internetbankas iestatījumos ir dota atļauja veikt maksājumus internetā ar šo karti.

Lojalitātes kartes unikālais numurs tiek ģenerēts un piešķirts, līdz ko Jūs pievienojaties Mobilai aplikācijai.

Katru gadu Caffeine uzkrājums par iepriekšējo kalendāro gadu tiek dzēsts 1.jūlijā. Vairāk https://www.caffeine.lv/lojalitate

Mēs varam nosūtīt tiešā mārketinga paziņojumus tikai tiem Mobilās aplikācijas lietotājiem, kuri devuši savu piekrišanu. To var izdarīt sadaļā “Iestatījumi” -> “Paziņojumi”. Piekrišanu var atcelt jebkurā laikā, mainot iestatījumus savā Mobilās aplikācijas kontā. Papildus visu informāciju par Caffeine mobilās lojalitātes aplikācijas un lojalitātes kartes programmas noteikumiem var iepazīties https://www.caffeine.lv/lojalitate , CAFFEINE sociālajos tīklos un mūsu kafejnīcās.

Karti var nebūt iespējams pievienot noteiktā interneta pirkumu apmaksas limita vai noteiktā dienas limita dēļ. Šos ierobežojumu iestatījumus jāpārbauda interneta bankā. Tāpat, pārliecinieties, ka esat pareizi ievadījis maksājuma kartes datus. Pārliecinieties, ka Jūsu internetbankas iestatījumos ir dota atļauja veikt maksājumus internetā ar šo karti.

Pārliecinieties, vai sadaļā “Iestatījumi” -> “Maksājuma uzstādījumi ” esat atlasījis “Izmantot maksājuma karti”. Turklāt, pārbaudiet, vai pievienotajā maksājuma kartē ir pietiekami daudz naudas, lai pabeigtu pirkumu. Ņemiet vērā, ka dienas laikā atļauts veikt ne vairāk kā 10 transakcijas no vienas kartes. Tas nozīmē, ka diennakts laikā varat caur Caffeine LV aplikāciju ar savu bankas karti norēķināties 10 reizes.

Ja pievienosiet vairāk nekā vienu maksājuma karti, tad ar nosaukumu palīdzību būs vieglāk atdalīt izvēloties maksājumu. Šī ir darbība drošības nolūkos.

Pārliecinieties, vai sadaļā “Iestatījumi” -> “Maksājumu iestatījumi” esat atlasījis “Izmantot Caffeine uzkrājumu”. Aktivizējot šo funkcionalitāti, barista pie kases redzēs jūsu Caffeine uzkrājuma atlikumu un par kafiju varēsiet norēķināties ar Caffeine uzkrājumu. Ja vēlaties izmantot savu dāvanu karti, atcerēties to pirms pirkuma aktivizēt, izvēloties dāvanu karti no izvēlnes pirmajā lapā un nospiežot pogu “Aktivizēt”.

Dāvanu kupons ir derīgs 90 dienas no iegādes brīža. Pēc tam kupons tiek neatgriezeniski dzēsts. Dāvanu kupons (5, 10, 20 Eur) jāaktivizē 90 dienu laikā, lai to pievienotu savam Caffeine uzkrājumam. Ja kupons šajā periodā netiks aktivizēts, tas tiks neatgriezeniski dzēsts. Kad kupons ir aktivizēts un pievienots Caffeine uzkrājumam, arī uz kuponiem attiecas Caffeine mobilās lojalitātes aplikācijas un lojalitātes kartes programmas noteikumi.

Gan kupona sūtītājam, gan saņēmējam ir jābūt Caffeine aplikācijai, un viņu tālruņu numuri ir jāsaglabā mobilās aplikācijas sadaļā “Iestatījumi” -> “Mans profils” . Pārliecinieties, ka saņēmējam ir Mobilās aplikācijas jaunākā versija.

Atsūtiet savu jautājumu un Lojalitātes kartes numuru (to atradīsiet sadaļā “Maks”, zem svītrkoda) uz e-pastu info@caffeine.lv

Šobrīd tehnisku iemeslu dēļ nav iespējams reģistrēties vai ielogoties, izmantojot Facebook. Aicinām Jūs izmantot citus autentifikācijas veidus.