Lielai daļai kafijas dzērāju tā nav iedomājama bez piena. Piens maina gan kafijas tekstūru, gan samazina tās rūgtumu. Jau vairākus gadu desmitus piens tiek lietots, lai radītu pasaules vispopulārākos kafijas dzērienus – sākot no lattēm, kapučīno un karameļu makijato un beidzot ar pašu parastāko kafijas formu – melna kafija ar pienu.
Taču aizvien vairāk cilvēku savā uzturā parastā govs piena vietā sāk izvēlēties lietot augu izcelsmes dzērienus. Tie ir ieguvuši ievērojamu uzmanību kā dzīvotspējīgi tradicionālā piena aizstājēji, nodrošinot izvēles iespējas cilvēkiem, kuriem ir laktozes nepanesamība vai alerģija pret piena olbaltumvielām, kā arī tiem, kuri ievēro vegānu vai veģetāro diētu. Tāpat arvien populārāks iemesls piena aizstāšanai ar augu dzērieniem ir piena ražošanas ietekme uz apkārtējo vidi. (Lopkopība ir viens no lielākajiem CO2 ražotājiem mūsu atmosfērā.)
Augu izcelsmes dzērieni, kas pazīstami arī kā piena alternatīvas jeb aizstājēji, attiecas uz dzērieniem, kas iegūti no augu avotiem, galvenokārt riekstiem, graudiem, pākšaugiem un sēklām. Katram veidam ir savas unikālas īpašības garšas, tekstūras un uzturvielu ziņā, piedāvājot patērētājiem daudzveidīgu izvēli, kas pielāgota individuālajām vēlmēm un uztura vajadzībām. Vispopulārākie ir sojas, mandeļu, auzu un kokosriekstu dzēriens.
Kāda tad īsti ir atšķirība starp šiem dzērieniem?
- Sojas dzēriens
Viena no galvenajām sojas dzēriena priekšrocībām ir tā, ka tas satur vairāk olbaltumvielu nekā vairums citu alternatīvo dzērienu. Jo augstāks ir olbaltumvielu saturs ēdienreizē, jo sātīgāk paēdis Tu jutīsies. Sojas dzēriens satur arī citas vērtīgas uzturvielas, piemēram, mononepiesātinātos un polinepiesātinātos taukus — veselīgus taukus, kam ir pozitīva ietekme uz sirds veselību un kas palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs. Tajā ir arī daudz kalcija, un tas bieži tiek bagātināts ar D un B12 vitamīnu.
Sojas dzērienu ir viegli gatavot, ļaujot to izmantot kā govs piena aizstājēju receptēs. Tomēr sojas piens var saturēt gandrīz tikpat daudz kaloriju kā govs piens.
- Mandeļu dzēriens
Mandeļu dzēriens nesatur daudz olbaltumvielu, taču tajā visbiežāk ir mazāk kaloriju, padarot to par labu izvēli tiem, kas cenšas notievēt. Tas satur vēl vairāk kalcija nekā govs piens, kas palīdz stiprināt kaulu veselību, īpaši, kļūstot vecākam. Mandeļu iekļaušanai uzturā ir pozitīva ietekme uz veselību, tostarp pazemināts asinsspiediens un labāka zarnu trakta veselība.
Mandeļu dzērienam parasti nav izteikta garša, tāpēc to ir viegli pievienot receptēm, graudaugiem vai kafijai, neradot lielas garšas izmaiņas. Protams, šo dzērienu nevar izvēlēties tie, kam ir alerģija pret riekstiem.
- Auzu dzēriens
Nesaldināts auzu dzēriens var būt maz kaloriju variants, lai gan saldinātie auzu dzēriena produkti var saturēt daudz kaloriju un cukura. Auzu piens parasti satur arī daudz ogļhidrātu. Šajā dzēriena alternatīvā ir daudz kalcija, kas stiprina kaulus, un bieži tiek pievienotas uzturvielas, piemēram, B2 vitamīns un D vitamīns. Tā šķiedrvielu saturs var likt ātrāk just sāta sajūtu un samazināt sirds slimību un diabēta risku.
Auzu dzērienam ir krēmīga tekstūra un tas labi puto, padarot to par lielisku izvēli cepšanai, kā arī rīta lattei.
- Kokosriekstu dzēriens
Ja vēlies samazināt kaloriju daudzumu, kokosriekstu dzēriens parasti satur vismazāk kaloriju, ja runa ir par piena aizstājējiem. Tas arī nesatur ogļhidrātus, padarot to par labu izvēli cilvēkiem, kuri ievēro diētu ar zemu ogļhidrātu saturu vai seko līdzi cukura līmenim asinīs.
Tomēr viena glāze kokosriekstu dzēriena satur apmēram 4 gramus piesātināto tauku — apmēram tādu pašu daudzumu, ko Tu atradīsi tasē pilnpiena. Lai gan nedaudz piesātināto tauku lietošana nekaitē, pārāk daudz to iekļaušana uzturā palielina iespēju pieņemties svarā, kā arī sirdslēkmes vai insulta risku.
Dažiem kokosriekstu dzēriena zīmoliem ir spēcīga kokosriekstu garša. Lai gan tas var lieliski garšot rīta smūtijā, sāļa ēdiena garša var kļūt dīvaina, ja to izmanto ēdiena gatavošanai.
Izvēloties savu piena alternatīvu, pievērs uzmanību sastāvam. Ir vairāki augu dzērienu veidi, kuri ir radīti īpaši baristām, jo tiem ir pievienoti proteīni vai stabilizatori, kas palīdz augu dzērienam tikt galā ar slodzi, kuru tam uzliek barista, putojot un karsējot pienu. Pievērs uzmanību arī tam, vai Tevis izvēlētajam dzērienam ir pievienoti dažādi saldinātāji un tauki – ja tie būs par daudz, tie nomāks kafijas garšu un būs nepatīkami šādu kafiju dzert.
Arī Caffeine Tu vari kafijā ierasto govs pienu nomainīt pret augu dzērienu, turklāt bez jebkādas papildu samaksas. Tāpēc dodies uz jebkuru tuvāko Caffeine un nogaršo kafiju ar kādu no piena alternatīvām. Jāpatur prātā, ka garšas uztvere mums katram ir atšķirīga, tāpēc visticamāk būs jānogaršo dažādas alternatīvas, kamēr atradīsi savu ideālo piena aizvietotāju. Protams, ja nevari izvēlēties, padomu vienmēr vari prasīt savai mīļākajai baristai.