Ticu, ka lielākajai daļai kafijas dzērāju tā nav iedomājama bez piena. Piens maina gan kafijas tekstūru, gan samazina tās rūgtumu. Jau vairākus gadu desmitus piens tiek lietots, lai radītu pasaules vispopulārākos kafijas dzērienus – sākot no latēm, kapučīno un karameļu makijato un beidzot ar pašu parastāko kafijas formu – melna kafija ar pienu.
Taču aizvien vairāk cilvēku sāk izvēlēties augu izcelsmes “ne-pienu” (jā, “pēdiņās”, jo piens gluži tas nav, tas ir augu izcelsmes dzēriens, kā arī 2017. gadā Eiropas tiesa aizliedza izmantot terminus, kā piens, siers va krēms, lai raksturotu augu izcelsmes produktus, jo šie vārdi standartā asociējas ar piena produktem.). Kāpēc? Katram no mums, tomēr, ir savi iemesli izvēloties kafiju dzert ar pienu vai arī “ne-pienu”, no kuriem populārākie ir – aizvien vairāk cilvēkiem ir laktozes nepanesamība un piena ražošanas ietekme uz apkārtējo vidi. (Lopkopība ir viens no lielākajiem CO2 ražotājiem mūsu atmosfērā.) Šīs divas lietas ir izraisījušas pamatīgu sprādzienu “ne-piena” popularitātei.
Kādi ir augu “ne-piena” veidi? Populārākie, protams, ir sojas, mandeļu, kokosriekstu un auzu, taču nedrīkst aizmirst par citiem, piemēram, rīsu, kvinojas, griķu, kaņepju un pat indijas riekstu “ne-pieni”. Ja skatās no vēsturiskās puses, tad sojas “ne-piens” ir pazīstams jau no 14. gadsimta Ķīnas, kur tas bija pazīstams kā “tofu buljons”. Taču tikai 20. gadsimtā sākās sojas “ne-piena” ražošana komerciāli.
Lai arī iemesli izvēlēties kafiju dzert ar augu “ne-pienu” ir teju tik pat daudz kā veidu kurus izvēlēties, ir ļoti viegli apjukt visā pieejamajā garšu gammā. Dažiem no variantiem ir garšas, kuras nomāc kafijas garšu, citiem – problēmas forši saputot pienu, ja vēlme dzert kapučīno. Kā tad izvēlēties labāko variantu? Pirmkārt, noteikti jāņem vērā individuālās garšu preferences. Ja arī eksperti saka, ka vislabākais ir, piemēram, auzu piens, un ja nu tev negaršo, tad par visām varēm nav jābojā personīgais iespaids par piena alternatīvām, bet, iespējams, jāpamēģina kaut kas cits. Kā mamma mēdza teikt: “Ja tev čoms leks no tilta, tad leksi pakaļ?”
Apskatīsim kā tad katra no piena alternatīvām garšo:
Sojas “ne-piens” – Tam piemīt izcili neitrāla garša, kura labi iederās klāt kafijai, taču daži apgalvo, ka šis dzēriens garšo pēc kartona. Kuram tad ticēt galu galā?
Mandeļu “ne-piens” – atkarībā no piena ražotāja, tam mēdz būt, īpaši pirmajos malkos, pārmācošs rūgtums, taču tad, kad tiec tam pāri, dzēriens kļūst patīkams un izteikti salds.
Auzu “ne-piens” – šī ir tā piena alternatīva, kuru dzerot garšā jutīsi, ka ir vistuvāk parastam pienam. Protams, viss atkarīgs no ražotāja, jo tekstūra atkarīga no pievienotās eļļas:ūdens proporcijas. Pievieno par maz eļļu – rezultāts būs ūdeņais, par daudz – tiks nomākta kafijas garša.
Kokosriekstu “ne-piens” – ja Tev garšo kokosrieksti, tad šis ir dzēriens tev, jo tam piemīt ļoti, ļoti izteikta kokosriekstu garša, kas kafijai liks nostāties otrajā plānā.
Izvēloties savu piena alternatīvu pievērs uzmanību sastāvam. Ir vairāki “ne-pienu” veidi, kuri ir radīti īpaši baristām, jo ir pievienoti proteīni vai stabilizatori, kas palīdz “ne-pienam” tikt galā ar slodzi, kuru tam uzliek barista putojot un karsējot pienu. Pievērs uzmanību arī tam vai Tevis izvēlētajama dzērienam ir pievienoti dažādi saldinātāji un tauki – par daudz un tie nomāks kafijas garšu un būs nepatīkami šādu kafiju dzert.
Nobeigumā vēlos tikai pieminēt, ka gala izvēle piena alternatīvai ir Tev. Izvēlies tādu pienu, kurš Tev garšo vislabāk, neatkarīgi no tā, ko Tev saka apkārtējie. Protams, ja nevari izvēlēties, padomu vienmēr vari prasīt savai vismīļākajai baristai.
Autors: Elgars Āboliņš